спеціальні розчини МАТЕРІАЛОЗНАВСТВО
Тема уроку: Спеціальні розчини
Мета уроку: формування в
учнів знань, необхідних при виконанні штукатурних робіт у будівлях спеціального
призначення; cформувати
в учнів переконання в тому, що правильно вибраний і пропонований спеціальний
розчин – основний показник якісної роботи.
Обладнання: будівельні
матеріали, плакати.
Тип уроку: комбінований
Методи і прийоми роботи:
співбесіда з учнями з елементами
дебрифінгу.
Хід уроку
1. Актуалізація
опорних знань. Фронтальне опитування учнів
– які
особливості глиняних розчинів?
– як приготувати
цементний розчин?
– які недоліки
цементних розчинів?
– які
властивості цементно-вапняних розчинів?
– які поверхні
можна штукатурити вапняними розчинами?
2.
Оголошення теми й мети уроку.
3.
Вивчення нового матеріалу за планом
3.1. Цементні розчини з добавкою церезиту
3.2. Розчини для теплоізоляційних штукатурок
3.3. Розчини для акустичних штукатурок
3.4. Армовані розчини
3.5. Розчини для штукатурних печей
3.6. Ренгенозахисні розчини
Цементні розчини з добавкою церезину – найбільш
поширені серед водонепроникних.
Церезит – матеріал заводського виготовлення, який складається з
вапна, олеїнової кислоти, аміаку і водного розчину сульфату амонію. Це
жовтувата або біла сметаноподібна маса, яка складається з 30 – 40 % води.
В розчин вводять
церазитове молоко, яке складається з
Властивості розчинів на церезині: повільно схвачуються, сповзають з
попереднього шару штукатурки, при твердінні заповнюють дрібні пори, роблять
поверхню водонепроникною. Застосовують також для влаштування водонепроникних
плиточних підлог.
Цементні розчини на рідкому склі
Приготовляють шляхом змішуванням сухих цементно-піщаних сумішей, які
розведені у воді до необхідності в’язкості рідким склом.
Властивості: такі розчини швидко тверднуть (через 1-2 хв після змішування),
плівка легко руйнується під дією вуглекислого газу.
Такі розчини готують малими порціями, відразу використовують, а поверхню
штукатурки залізнять перед тим виконавши накривну жирним цементним розчином.
Таким розчином можна замазувати тріщини, в який просочується вода.
Застосовують для захисту поверхні від проникнення бензину, масел,
нафтопродуктів.
Цементні розчини з алюмінатом натрію
Отримауть шляхом змішуванням 2-3 % розчину алюмінату натрію з сухою
цементно-піщаною сумішшю 1:2.
Властивості: такі
розчини схвачуються через 10-30 хв., температура повинна бути 10-30 0С.
Застосовують для штукатурення сирих, невисихаючих поверхонь бетону та
кам’яної кладки, в сан. тех. кабінках, штукатурення тріщин, через які
просочується вода.
Але алюмінат натрію шкідливий для здоров’я, їдкий луг. Працювати з ним
потрібно, додержуючись всіх правил техніки безпеки (окуляри, рукавиці, резиновї
чоботаи та фартук). У аптеці повинен бути 1 % розчин оцтової кислоти.
2. Розчини
для теплоізоляційних штукатурок
Приготовляють при введенні в звичайні
розчини легких заповнювачів (перлітовий, керамзитовий пісок).
Особливості таких розчинів – їх довше перемішують. Поверхні сухих приміщень
штукатурять розчином 1:3 (цемент ,
дерев’яна тирса, просочена вапняним молоком).
3. Розчини для акустичних штукатурок
Приготовляють з портландцементу, шлакопортландцементу, гіпсу, вапна,
каустичного магнезиту і легкого пористого піску крупністю 3-
Види піску:
туфовий, пемзовий, керамзитовий , з величиною перліту та ін.
Акустичні штукатурки поглинають звук, знижують рівень шуму, їх застосовують
в приміщеннях радіостудій, концертних залах і т.д.
4. Армовані розчини
Це звичайні цементні або цементно-вапняні розчини,
які армовані волокнистими речовинами –
азбестом, відходами, шерстяного і синтетичного виробництва.
Їх застосовують при штукатуренні по металічній сітці, бо вони добре
заповнюють ячейки сітки.
Приготован у армовану добавку
можна перемішувати з вапняним молоком або з сухою цементно-піщаною сумішшю.
5. Розчини для штукатурення печей
Це глинопіщані розчини складу 1:2, або змішані глиноцементні,
глиновапнянї розчини складу 1:1:2 з
добавкою
6. Рентгенозахисні розчини
Застосовуються для штукатурки приміщень, в яких робота пов’язана з
γ-випромінюванням.
Склад: портланд
цемент марки 500, заповнювач – пісок і пил з важких порід – бариту, магнезиту,
лімоніту (крупність зерен не більше
Властивості: такі розчини важкі, повільно схвачуються.
4. Закріплення матеріалу у вигляді дебрифінгу.
Викладач разом з учнями вирішує проблемні питання, разом з учнями аналізують їх. Правильність
відповідей перевіряється при виборі матеріалів з колекції будівельних матеріалів,
де вони розміщені по групах .
- Який розчин ви виберете для штукатурення стін в приміщенні басейну?
Виберіть матеріал з колекції.
- Який розчин краще використати для замазування щілин в тунелі, де
просочується волога?
- Яким розчином ви поштукатурите камін?
- Яким розчином ви поштукатурите ренгенкабінет? Який заповнювач виберете?
- Що необхідно виконати штукатурам, щоб в приміщенні не втрачалася теплота
взимку?
5. Узагальнення та систематизація. Постановка
питання: Для чого нам необхідна така різноманітність розчинів?
- Необхідно для того, щоб технологічно правильно штукатурити різні поверхні
в залежності за призначенням будівлі та для покращення експлуатаційних якостей
штукатурки.
6. Підсумки уроку.
7. Домашнє завдання. Т.Є.Остапченко
«Технологія опоряджувальних робіт» параграф
Коментарі
Дописати коментар